Sürücü Belgesi Kargo Takip

ehliyet-kargo-takip

Sürücü Belgesi (Ehliyet) Nedir?
Sürücü belgesi kelime anlamı olarak TDK’da bir kimseye ilgililerce belirli bir konuda yeterli olduğunu belirtmek adına verilen belge, ehliyetname olarak nitelendirilir. Sürücü belgesi olarak ta bilinen ehliyete sahip olmanız sizin, ilgili aracın kullanılması ve trafiğe çıkmanız için gerekli olan yeterliliğe sahip olduğunuz anlamını taşımaktadır. Yani trafiğe açık bir alanda araç kullanabilmemiz için sürücü belgesine ihtiyacımız vardır. Araç kullanabilmemiz için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi bir kurumdan temin edilecek sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkmamız ve bunun tespit edilmesi halinde ağır yaptırımlar ile karşı karşıya kalırız. B

Geçici Sürücü Belgesi Nedir?
Yeni sürücü belgesi alımı, yenilemesi yahut kayıp edilmesi durumunda sürücü belgesi kişinin eline ulaşana kadar trafiğe çıkabilmek ve aktif araç kullanımına olanak tanıyan bir belge kişiye teslim edilir. Bu belgeye ; geçici ehliyet sürücü belgesi denir. Bir diğer adı ise Ek-50 belgesidir.

Geçici Ehliyet Belgesi Kullanım Süresi Ne Kadardır?
Geçici ehliyet belgesi ehliyetinizin tipi ve kimlik bilgilerinizin yer aldığı ehliyet başvurusunda ilk kez bulunmuş, herhangi bir nedenle ehliyetini kaybetmiş ve yenisini bekleyen kişilerin, ehliyetine sınıf eklemek isteyen kişilerin yeni ehliyetleri ellerine geçene kadar kullandıkları geçici resmi ehliyet belgesidir. Bu belge tamamen kendi ehliyetinizin yerini tutar ve sürüş esnasında yanınızda bulundurmanız tıpkı normal ehliyetlerde ki gibi zorunludur. Belgenin kulanım süresi 15 günle sınırlandırılmıştır.

Ehliyet PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır ?
01 Ocak 2016 tarihiden öncesinde yapılan başvurularda ehliyetler trafik tescil şubelerinden alınıyordu. Yapılan yönetmelik değişikliği ile artık ehliyetler başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT aracılığıyla gönderilecektir.

Ehliyet başvuru esnasında almış olduğunuz randevuda sizlerden adresiniz ve cep telefonu numaranız isteniyor, adres ve telefon numaranızın istenmesinin sebebi ehliyetiniz basıldığında PTT kargo aracılığıyla belirtmiş olduğunuzu adrese gönderilecek olması ve gönderim yapıldığında size bilgilendirme mesajının gönderilmesidir. Başvuru esnasında ehliyet daha basılmamış olacağından dolayı sizlere her hangi bir barkod yada takip numarası verilmeyecektir. Ehliyet basımından sonra cep telefonunuza bu bilgiler iletilecektir.

Ehliyetiniz elinize ulaşmadı veya nerede olduğunu merak ediyor iseniz size gönderilen bu barkod numarası ile PTT’nin sitesi aracılığıyla online ve anlık olarak ehliyetin nerede olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Ehliyetim Kaç Günde Elime Ulaşır?
Ehliyetler en geç “1 hafta” içerisinde kişinin elinde olacağını tahmin ediyoruz. Eğer ehliyetiniz gelmediyse ve cep telefonunuza barkod için SMS gönderilmediyse, öncelikle baskı işlemleri yapılmamış olabilir ya da cep telefonu veya adresinizi işlemler esnasında hatalı vermiş olabilirsiniz.

Eğer çok süre geçti ve ehliyetiniz gelmediyse “PTT Müşteri hizmetlerini” aramanızı öneririz.

Ehliyetim Elime Ulaşmadı Şimdi Ne Yapmam Gerekiyor ?
Ehliyet belgesinin size telim etmesinde ki süreç şu şekilde işlemektedir ;

  • Ehliyetiniz adresinizin bağlı bulunduğu PTT’ye geldikten sonra PTT görevlisi iki defa adresinize ehliyetinizi getirecektir. İkisinde de size ulaşamaz ise ,
  • Kapınıza Sizi adresinizde bulamadığına dair kağıt yapıştıracak ve ehliyet belgenizi yedi gün süre ile PTT şubesinde bekletilecektir. Bu sürede,
  • PTT görevlisi başvuru esnasında beyan ettiğiniz telefon numarası aracılığıyla size ulaşmaya çalışacak ve ehliyetinizi şubeden teslim almanızı isteyecektir. Bu süreçte de ehliyetinizi almaz iseniz,
  • Ehliyet belgeniz başvuru yaptığınız Trafik Tescil Şubesine gönderilecektir. Gidip ehliyetinizi buradan da alabilirsiniz.
  • Bu aşamalar devam ederken dilerseniz elinizdeki barkod numarası ile ehliyetin nerede olduğunu PTT’nin sitesinden öğrenebilirsiniz.

Sürücü Belgesi Kargo ücret hesapla ⇲ Hesapla!
Ehliyet Kargom nerede? ⇲ Nerede?
Sürücü Belgesi Kargom kaç günde ulaşır? ⇲ Kaç Günde?
Sürücü Belgesi Kargom nerede? Ehliyet Kargo takipTakip!
Ehliyet PTT Kargo takipPTT Kargo
Geçici Ehliyet Sorgulama Sorgula!

5/5 - (12 votes)
(Visited 264 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment