ABD Vize Pasaport Kargo Takibi

abd vize takip

ABD Vize Pasaport Kargo Takibi
Vize alım aşamasında gerekli şartları sağlamanız halinde Konsoloslukta çalışmakta olan memur onay verecektir. Bu onayın ardından ilgili vizenin pasaporta işlenmesi için pasaportun konsoloslukta ilgili bölümde kalması gerekmektedir. Bu sbir süreç halinde tamamlanacaktır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kişilerin seçmiş olduğu PTT adresine vize işlem olarak pasaport gönderilecektir.

Genel Bakış
Kurye hizmetleri vize başvuru sürecini destekleyen hizmetlere dahildir. Kurye hizmetleri ABD Konsolosluk Bölümü’ne belge göndermeyi ve buradan belge teslim almayı kapsar.

Kurye, vize başvurusuyla bağlantılı bir gönderiye takip numarası atadığı anda, bilgilendirme emaili gönderir. Bir gönderiye takip numarası atandığı zaman, belgelerin durumu bu siteden, interaktif sesli yanıt hizmetimiz aracılığı ile ya da kuryenin internet sitesi kullanılarak takip edilebilir.

Kurye – Belge Teslim Etme Hizmeti
Tüm ilgili vize belgeleri seçilen hizmet şekline göre (ör; hizmet merkezinden veya teslimat adresinden almak) teslim edilecektir.

Not: ABD vizesi için yapılan her başvuru farklıdır. Verilen bu hizmet içinde ABD Konsolosluk Bölümünün karar verme sürecinin ne kadar süreceğine dair bilgi verilmesi yer almaz. ABD Konsolosluk Bölümü vize belgelerini kuryeye teslim ettikten sonra, belgelerin alınmaya veya teslim edilmeye hazır olması 3 iş gününü bulur.

Teslimat Adresi Seçerek Evrak/Vize Paketini Alma Hizmeti
Başvuru sahipleri, vize belgeleri bir kurye servisinde teslim alınmaya hazır olduğu zaman e-posta aracılığıyla bilgilendirilirler. Başvuru sahipleri aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak kimliklerini sunmalıdırlar:

1. Kişisel belgelerini alan başvuru sahipleri aşağıdaki belgelendirme biçimlerinden birini kullanarak kimliklerini sunmalıdırlar:
a. Resmi veya devlet tarafından verilmiş nüfus cüzdanı (fotoğraflı)
b. Resmi sürücü belgesi (fotoğraflı)
c. Doğum Belgesi

2. Çocukları için belge alan ebeveynler aşağıdaki belgeleri sunarak çocuklarıyla olan ilişkilerini kanıtlamalıdırlar:
a. Ebeveynlerden en az birinin tam yasal adı belgede görünecek şekilde, çocuğun doğum belgesinin veya evlat edinmeye dair mahkeme kararının bir kopyasını.
b. Ebeveyn, çocuğun doğum belgesindeki veya evlat edinmeye dair mahkeme kararındaki adla eşleşmesi kaydıyla, madde #1’de listelenen belgelerden birini ibraz ederek kimliğini sunmalıdır.

3. Yetişkin başvuru sahipleri belgelerini almaları için üçüncü bir şahsı yetkilendirebilirler. Üçüncü şahıs aşağıdaki belgeleri ibraz etmelidir:
a. Başvuru sahibi tarafından imzalanmış olan ve üçüncü şahsın tam yasal adını içeren noter tastikli vekaletname.
b. Muvafakatname Türk Resmi makamlarınca sağlanmalıdır.
c. Madde #1’de listelenen başvuru sahibi kimlik belgelerinden birinin fotokopisi.
d. Ayrıca, üçüncü şahıs madde #1’de listelenen belgelerden biriyle kendi kimliğini ibraz etmelidir. Kimlik belgesindeki adla vekaletnamedeki ad örtüşmelidir.

30 gün içerisinde alınmayan pasaportlar işlemleri başlatan Konsolosluk Bölümü’ne iade edilecektir.

Ev veya İş Adresine Teslimat Hizmeti
1. Kargo paketinizi istenen adrese iki kez teslim etmeyi deneyecektir. Kargo teslimatı yapamazsa, belgelerinizi en yakın kargo şubesinden kendiniz alma seçeneğiniz olacaktır. 30 gün içinde teslim edilmeyen veya alınmayan pasaportlar ilk çıktıkları konsolosluk bölümüne geri iade edilecektir.
2. Bir ev adresine teslimat yapılırken, kargo paketi imza yetkisi olan kişiye bırakacaktır.
3. Bir iş adresine teslimat yapılırken, kargo paketi imza yetkisi olan kişiye bırakacaktır.

Kurye ile Gönderi Hizmeti
Vize başvuru sürecinde, başvuru sahibinin Konsolosluk Bölümü’nde şahsen bulunmasına gerek kalmadan başvuruyu desteklemek için belgelendirmede bulunmasına imkân tanıyan çok sayıda alternatif mevcuttur. Bu sitede randevu alırken bu koşullardan herhangi birisi oluştuğunda, Gelen Kurye Yetkilendirme Belgesinin nasıl yazdırılacağına ilişkin talimatlar sunulacaktır. Kurye Yetkilendirme Belgesi başvuru sahibinin ABD Konsolosluk Bölümü’ne ücretsiz kurye kullanarak belge göndermesine izin verir.

Pasaportunuzun nerede olduğunu öğrenmek için http://usvisa-info.com/ web adresinden aşağıdaki adımları uygulayarak elde edebilirsiniz.

1. Ekranda bulunan mavi oturum aç bağlantısını tıklayınız
2. Sonraki sayfada bulunan açıklamaları okuduktan sonra alt kısımdaki kutuyu işaretledikten sonra “Onayla” tuşunu tıklayınız.
3. “Mevcut Hesap Kontrolü” karşınıza gelecektir, “Evet ” seçeneğini kullanarak devam ediniz.
4. Pasaport numaranızı, Doğum Tarihinizi ve Milliyetinizi belirten kısımları doldurduktan sonra “Bağlanmak” seçeneğini kullanarak hesabınıza giriş yapınız.
Sonraki ekrandaki mavi renkli Başvuru Sahibi Bilgileri kutusunun içerisindeki “Waybill Number” başlığının yanında takip numaranızı bulabilirsiniz.
http://usvisa-info.com/

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment