PTT Kargo ödeme tipleri

PTT Kargo ödeme tipleri

PTT Kargo ödeme tipleri
PTT’nin, tüm dünya ülkelerine göndericisinin isteğine göre uçak (havayolu) veya yüzey (kara yolu, deniz yolu gibi) yolu kullanılarak sevki sağlanan uygun ücretli, seçenekli, güvenli ve kaliteli gönderi hizmetidir. Kullanıcısı olduğumuz IPS (Uluslararası Posta Sistemleri) programı sayesinde kolilerinizin takibi elektronik bilgi alışverişi ile gerçekleştirilmektedir.

PTT kargo kendine özgü ödeme tipi tanımlamalar kullanmakta, kendine özgü olduğu için PTT kargoyu kullananların bu kısaltmaları merak etmekteler.

PTT Kargo ödeme tipi N, Mh, Um, Po, Ua ne demek? PTT Kargo ile kargo gönderenler veya kargo takibi yapanlar kargo bilgisinde yer alan ödeme tipinde değişik harflerin yer aldığını ve bunun ne anlama geldiğini araştırıyor. PTT ödeme tipi bölümünde N, Mh, Um, Po ve Ua yazabilir. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Kısaca PTT kargo ödeme tipleri:
MH: Kargo ücretinin gönderici tarafından ödendiği anlamına geliyor.
N: Kargo ücretinin nakit ödendiği / ödeneceği anlamına geliyor.
PO: Kargo ücreti peşin ödendi anlamındadır.
UA: Kargo ücretinin teslim alan kişiden alınacağını belirtir.

Alıcı Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?
PTT Kargo ödeme tipi N, MH, UM, PO ve UA ne demek ? sorusunu cevapladık. Fakat alıcının hangi durumlarda ödeme yapması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Öyleyse bu konuyu da sizlere açıklayalım.

PTT Kargo ile gelen paketlerinizin üzerinde UA ibaresi varsa, ücret alıcıdan tahsil edilecek demektir. Bu durumun bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız kuryeden tekrar kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Eğer bir yanlışlık olmuşsa teslim birimi ile iletişime geçebilirsiniz. Gönderici şube ve gönderen mağaza veya kişi ile iletişime geçmeniz de gerekebilir.

Alıcı ödemeli kargo istemediğinizden eminseniz kesinlikle kuryeye ödeme yapmamalısınız. Gelen kargoyu kabul etmeyerek şubede beklemesini sağlayabilirsiniz. Bu sürede de yaşanan sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

PTT Kargo kaç günde gelir?
PTT kargonun kaç günde geleceği ve kaç günde teslim edileceği bir çok kişi tarafından merak ediliyor. Son yıllarda vatandaşların PTT kargoya olan ilgisi bir hayli artmış durumda. Yeni yapılanma ile vatandaşlara daha hızlı ve daha güvenli hizmet vermeyi hedefleyen PTT Kargo özellikle koronavirüs döneminde bir çok kişi tarafından tercih edildi. PTT kargo ile kargo göndermek isteyen vatandaşlar da PTT kargo kaç günde gelir? sorusunu soruyor. PTT kargo yurtiçinde tahmini olarak 1 ile 4 gün arasında teslimat yapar. Teslimatların zamanı için iki nokta arasındaki mesafe önemlidir. Yani kargonun ulaşacağı nokta ne kadar uzakta ise kargonun teslim süresi de uzayabilir. PTT kaargonun gideceği yer eğer bir köy yada ücra bir noktada ise teslim süresi 1 haftayı bulabilir.

PTT Kargo Sistemi
Alma Haberli Koli : Kolinizin alıcısına teslim edilmesinin ardından alma haber kartının alıcısına imzalatılarak size iletilmesine yönelik hizmetimizdir.

Değer Konulmuş Koli : Kolinizde oluşabilecek hasar veya kaybolma riskine karşı faydalanabileceğiniz hizmet türüdür. Koliniz için kapsamındaki eşya değerini aşmamak kaydıyla değer konulmuş bedelini belirleyebilirsiniz. Değer konulmuş hizmeti veren ülkelere değerli koli gönderilebilmektedir.

Ödeme Şartlı : Koli içeriğindeki ürün bedelinin teslim anında alıcıdan alınarak göndericiye iletilmesini içeren hizmet türüdür. Bu durumda kolinin ödeme bedeli gönderi üzerinde belirtilmelidir. Ödeme şartlı koliler ödenmesi şart koşulan bedel tahsil edildikten sonra alıcısına teslim edilir. Yurt dışı çıkışlı Türkiye varışlı koliler PTT merkezinde teslim edilir.

Ödeme şartlı kolilerin alınıp verilmesi varış ve çıkış ülkeleri arasında bir ön anlaşma gerektirmekte olup, bu ek hizmet ile koli gönderebileceğiniz ülkeler ile limitleri ve para cinsine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ek hizmetler varış ülkesine göre değişkenlik gösterebilir.

Ticari Koli Hizmeti : Dolaylı temsil ve basitleştirilmiş usul kapsamında değeri 7500 Euro’ya kadar olan e-ticaret ürünleri herhangi bir ek ücret alınmaksızın kabul edilmektedir. Gümrük beyanı Şirketimizce gönderilerin yurt dışı edilmesinden önce verilmektedir. Müşterilerin talebi halinde gümrük beyan numarası kendilerine e-posta aracılığıyla iletilmektedir. Müşteriler bu beyan numarası ile “Vedop”tan vergi iadelerini almaları mümkün bulunmaktadır.

ADS
5/5 - (10 votes)
(Visited 1.541 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment