Kargo Desi Hesaplama

desi hesaplama

Kargodan herhangi bir ürün alırken veya verirken ‘Kargo Desisi’ kelimesinin anlamını düşündünüz mü? 

Desi Nedir?

Desi ölçü birimi taşımacılıkta kullanılan bir hacim ölçüsü birimidir. Bu ölçü birimi kargo firmaları tarafından ürününün kargo bedelinin hesaplanmasında kullanılır.

E-ticaret siteleri desi ve kargo ağırlığı hesaplamalarında hatalar yapabilmektedir. Doğru hesaplanması, planlanması ve sipariş aşamasınada bölgeye, ile göre kargo seçeneklerinin sunulması önemlidir.

Desi taşımacılık sektöründe desi, gönderiye ait hacimsel ağırlığı ifade etmektedir. Bir yerden başka bir yere gönderilmek istenen türlü gönderilerin farklı özellikleri bulunmaktadır. Gönderinin tipine, büyüklüğüne ve özelliklerine bağlı olarak farklı kolileme işlemi yapılmaktadır. Bunun yanında gönderici de farklı kolileme tercihinde bulunabilir. Buna bağlı olarak desi, söz konusu olan paket ya da koli gibi üç boyutlu cisme ait en, boy ve yüksekliğin cm cinsinden ifade edilen ölçüleri ile bulunmaktadır.

Özellikle büyük ebattaki ürünlerin gönderimi esnasında kargo şirketleri tarafından, kolinin ağırlığı yerine desisi hesaba katılabilir. Bunun nedeni ağırlığı çok olmasa bile, hacim olarak büyük yer tutması ve taşınabilecek toplam koli sayısını etkilemesidir.

Desi bir kolinin cm3 cinsinden hacminin 3000’e bölünmesiyle hesaplanır. Bir kolinin, paketin hacmini bulmak için paketin en, boy, yükseklik değerleri çarpılır. Desi değeri hesaplanırken en, boy, yükseklik değerleri cm olarak kullanılmalıdır.

Kargo Desi Hesaplama Formül: En x Boy x Yükseklik / 3000

Örnek

    Boy

: 20 cm En: 30 cm Yükseklik: 40 cm

    Desi

= 20 x 30 x 40 /3000 = 8 desi
Yukarıdaki öşçülere sahip bir koli için desi değeri 8‘dir ve aşağıdaki şekilde hesaplanır.

Aşağıdaki desi hesaplama aracına desi hesaplamasını yapmak istediğiniz cismin en, boy ve yükseklik değerlerini santimetre (cm) cinsinden yazarak hesapla butonuna basınız.

(Visited 185 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment