Kargonuz var dolandırıcılığı

kargo dolandırıcılığı

Kargonuz var dolandırıcılığı
Telefonla yapılan dolandırıcılık türlerine bir yenisi daha eklendi. ‘Kargonuz var. ‘Kapınızdayız ama evde kimse yok’ diye arayıp telefonu kapatan dolandırıcılara geri dönüş yapanların faturası ağır oluyor.

Kargo teslimatı adı altında kimliği bilinmeyen kişi veya kişilerce gerçekleştirildiği tesbit edilen bir dolandırıcılık yöntemine ilişkin kamuoyu duyurusunu sizlere iletiyoruz.

1. Yöntem – Kargo şubesine bırakılan paket
Dolandırıcılar resmi evrak süsü vererek vatandaşlara yüksek ücretli kargo gönderiyor. Doğal olarak adınıza gelen paket için kargo şubesinden aranılıyorsunuz. Bir paketiniz olduğunu ve gelip almanızı söylüyorlar. Kargonun herhangi bi ödemesi olup olmadığı sorgulandığında, 79 lira ödemesi olduğunu söyleniyor. Neden adrese teslim edilmediğini sorulursa, üzerinde adres bilgisi olmadığı belirtiliyor. Kargo yetkilisinden paketin üzerindeki gönderici bilgileri alınıp internette araştırdığınızda, 0888 li bir numara kullandıklarını öğreniliyor. Elbette bu numara paketin uzerinde de var. 79 lira paket ücreti ödemek istemeyenler bu numarayı aradığında yaklaşık 60-70 liralık özel servis ücreti telefonlarına yansıyor.

Yani paketi alanlar 79 lira ödüyor, ve paketin içinden salatalık, patlıcan çıkabiliyor. Paketten şüphelenenler üzerindeki numarayı arayınca da 60-70 lira telefon faturalarına yansıyor. Adamlar her yerden dolandırıcılık peşindeler dikkatli olun.

2. Yöntem – Telefonla arama
Sizi bir numara arıyor, “kuryeniz var evde bulamadık, nereye bırakal–” derken kapanıyor. Numarayı geri aradığınızda “Bu numaradan kuryelerimize ulaşamazsınız” diye bir telesekreter mesajı çıkartıyor ve size 0888’li bir numara söylüyor, onu aramanızı istiyor. Numarayı aradığınızda “bağlıyoruz” diye 2-3 dakika bekletip yine kendi kendine kapanan bir kayıt dinliyorsunuz. 7 saniyede bir 25 lira faturanıza geçiriliyor.

3. Yöntem – Kısa mesaj
Cep telefonundan arayan dolandırıcılar “Kargonuz var. Kapınızdayız ama evde kimse yok. Paketinizi nereye bırakalım?” diyerek telefonu kapatıyorlar.
Telefonun kapanmasının ardından saniyeler içinde cep telefonuna “Size teslim edilemeyen kargonuzla ilgili tüm bilgileri şu numaradan öğrenebilirsiniz” şeklinde 0888’li bir numaranın verildiği mesaj geliyor. Eğer siz buna inanıp geri dönüş yaparsanız dolandırıcıların tuzağına düşmüş oluyorsunuz.
Geri dönüş yaptığınızda karşınıza bir operatör çıkıyor ve dakikalarca bekletiyor. Kargo şirketi sandığınız numara aslında sohbet hattı gibi çalışıyor ve sizin cep telefonunuzdan 7 saniyede 25 lira kesiyor. Siz bunun bedelini ilerleyen günlerde kesilen cep telefon faturanızda gördüğünüzde şok geçirebilirsiniz.

Bu tür SMS’lerdeki numaraları kesinlikle ve kesinlikle aramayın. Eğer bir kargonuz varsa zaten kargo şirketi sizi mutlaka tekrar arayacaktır ya da arayan kişiye hangi kargodan aradığını ve evde yoksa mutlaka bir şubesi vardır şubesine bırakmasını söylemeniz daha sağlıklı olacaktır
Beklediğiniz kargo yoksa; ücretli ise kesinlikle almayın. Üzerinde yazan numarayı araştırma yapmadan aramayın.
Resmi yada gayrıresmi dolandırıcılıklara karşı uyanık olun, bilinçlenin, çevrenizi bilinçlendirin

(Visited 227 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment