Kapıda Ödeme Nedir? Avantajları Nelerdir?

Sipariş, Kargo Kapıda Ödeme

Kapıda Ödeme
Tüketicilerin e-ticaretten uzak durması ve online alışveriş sitelerinden alışveriş yapmaktan kaçınmasının en büyük sebeplerinden biri ödemelerle ilgili yaşadıkları güvenlik endişeleri. Kredi kartı bilgilerinin çalınacağından korkan ve bu bilgileri internet üzerinde paylaşmak istemeyen tüketiciler bu sebeple internetten alışverişe çok sıcak bakmıyor.

İnternet üzerinden yapılan alışverişin çok daha hızlı, kolay ve ucuz olmasına rağmen birçok tüketicinin e-ticaretten kaçınmasının en büyük nedenlerinden biri ödeme yöntemlerinde yaşanabilecek güvenlik sorunlarıdır.

Dijital alanda hesap bilgilerinin paylaşılmasına sıcak bakmayan kişiler, bu bilgilerin çalınmasından endişe etmektedir. Bu nedenle internet üzerinden alışveriş yapmak yerine geleneksel alışveriş yöntemlerini tercih etmektedir.

Bununla birlikte kapıda ödeme seçeneği sunan platformlar bu tür endişeleri olan tüketiciler için bir kurtarıcı niteliğindedir. Her geçen gün ödeme seçenekleri arasına kapıda ödemeyi dahil eden e-ticaret sitelerinin sayısının artması ile, online alışveriş yapan tüketicilerin sayısı da hızla artış göstermektedir.

Tüketicinin internetten sipariş ettiği bir ürünün bedelini, kapıda ürünü teslim alırken ödemesi olarak bilinen kapıda ödeme, genellikle nakit olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı firmalar kredi kartı ile ödeme seçeneğini de alternatif olarak sunmaktadır.

Kapıda Ödeme Nedir? Avantajları Nelerdir?
Kapıda ödeme, bir e-ticaret sitesinden sipariş verilen ürünün kargo firması tarafından tüketiciye teslim edilirken tahsil edilen ödeme türüdür. Tüketiciler kapıya gelen kargo görevlisine alışveriş tutarını ödeyerek ürünlerini teslim alabilirler. Ödemeler genellikle nakit yapılmakla birlikte kapıda kredi kartı ile de ödeme seçeneği sunan e-ticaret sitelerinin de bulunduğunu belirtmekte fayda var. Gelişen teknolojiyle birlikte dijital bir imzanın ardından ürün teslim edilir.

Bunu da oku :  Kargo nedir?

Kapıda ödemenin avantajları nelerdir?
Genellikle hesap bilgilerini internet üzerinde paylaşmak istemeyen tüketicilerin kullanmayı tercih ettiği kapıda ödeme, birçok açıdan avantajlı bir ödeme yöntemidir. Bu avantajlar kısaca şu şekildedir:

– Dijital ortamda kart bilgilerinin çalınma olasılığı ortadan kalkar.
– Parası ödenen bir ürünün gelmeyeceği konusunda endişe olmaz.
– Geleneksel yöntemlerden vazgeçemeyenler için nakit ödeme hizmeti sunar.
– Kredi kartı kullanmayan tüketiciler için ideal bir seçenektir.
– Tüketiciye cayma hakkı verir ve iade işlemleri daha kolaydır.

Bu tarz artıları ile tüketici için cezbedici bir ödeme yöntemi olması nedeni ile sıklıkla tercih edilmesi şaşırtıcı değildir.

Kapıda Ödeme Yönteminde Bilinmesi Gerekenler
Günümüzde oldukça popüler olan kapıda ödeme, sağladığı avantajlar nedeniyle birçok tüketici tarafından oldukça kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte bu yöntemle ilgili bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir:

Bu ödeme yönteminde en büyük sorumluluk kargo şirketlerine aittir. Çünkü hem ürünleri sorunsuz bir şekilde teslim etmeleri hem de ödemeleri eksiksiz almaları gerekir.
Ücretlendirme online alışveriş sitelerinden bir diğerine değişiklik gösterse de benzerdir.
Teslimat süreleri anlaşılan kargo firmasına göre farklılık gösterir.
Eğer tüketici kargo tesliminde evde bulunmazsa kargo şirketi birkaç gün içerisinde adrese tekrar gider.
Bununla birlikte 3 kez adrese gidildiği halde alıcıya ulaşılamazsa ürün satıcıya iade edilir.
Yurtdışı teslimatlarında ise ülkenin gümrük yasalarına dikkat edilir. eğer herhangi bir problem yoksa birkaç gün gecikmeli olarak ürün tüketiciye ulaştırılır. Eğer gümrükte sorun yaşanırsa ilk önce tüketicinin gümrük sorunlarına çözüm getirmesi gerekir.

Kapıda Ödeme Sisteminin Avantaj ve Dezavantajları
E-Ticarette çeşitli güven sorunlarının yaşanmasına karşılık, bu sorunların giderilmesine yönelik çözümlerde geliştirilmektedir. Hem güven hem de ödeme açısından yaşanan sorun ve tereddütlere çözüm olarak teslimat esnasında ödeme, namı diğer kapıda ödeme çözümü getirilmektedir.

Bunu da oku :  Azərpoçt Poçt Göndərişlərinin Təqibi

Kapıda Ödeme Avantajları
~ Kapıda ödeme e-ticaret siteleri için satışı artıran bir seçenektir.
~ Kapıda ödeme seçeneği, kredi kartı veya bana kartı bilgilerini internet üzerinden paylaşmak istemeyen müşterilerin alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır.
~ Müşterinin kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yaptıktan sonra sitenize ve ürününüze olan güven artacağı için diğer ödeme seçenekleri ile de alışveriş oranı artacaktır.
~ Ayıplı ürünlerde uygulanan iade prosedürü diğer ödeme sistemlerine nazaran çok daha kolay gerçekleşmektedir. Kargo çalışanın ürünün fotoğrafını çekmesinin ardından, ayıplı malın ücretinin ödenmesine gerek kalmaz.
~ İnternet üzerinden sipariş verdikleri ürünün aynısının gönderilmeyeceğini düşünen tüketiciler için ürün kendilerine ulaştıktan sonra ödeme yapmak daha çok tercih edilir bir yöntemdir.

Kapıda Ödeme Dezavantajları
~ Kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yapıldığında, kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan alışverişlere göre fiyat farklılıkları olabilmektedir.
~ Kargo şubelerinde yeterli pos cihazının olmaması sebebiyle kapıda kredi kartı ile ödeme seçeneğinde de sorunlar yaşanabilmektedir.
~ Kargo görevlisinin para almadan ürünü kontrol ettirmek istememesi de sorun oluşturabilmektedir.
~ Kapıda ödeme seçeneğinde de, sipariş verilen ürünün ayıplı gönderilmesi ya da yanlış gönderilmesi de tüketici için büyük hayal kırıklığı olmaktadır.
~ Tüketicinin kapıya gelen ürünü almaması durumunda, satıcı kargo ücretinin tamamını ya da yarısını ödemek durumunda kalabilir. Ürünün tedarik edilmesi, paketlenmesi, faturanın iptal edilmesi gibi operasyonel faliyetler gereksiz yere gerçekleşmiş olmaktadır. Bu da gereksiz zaman ve para kaybı anlamına gelmektedir.

Bunu da oku :  Kargo terimleri sözlüğü

Teslim edilme süresi ne kadar?
Kapıdan ödeme seçeneğiyle satın alınan ürünlerin teslimat sürelerinde bir farklılık yoktur. Diğer bir deyişle e-ticaret sitesinin kargo şirketleriyle anlaşması gereği belirlediği teslimat süresi bu ödeme sisteminde de diğerleriyle aynı çalışır.

Ürün teslimatında tüketici adreste bulunamazsa ne olur?
Genel olarak kargo şirketleri teslimatın yapılacağı adreste kimseyi bulamazsa birkaç gün içinde adresi yeniden ziyaret ederler. Bu sürede tüketici en yakın şubeye giderek ödemeyi orada yapabilir. Ancak kargo görevlisi üç kere adrese uğrar ve tüketiciyi yerinde bulamazsa ürünü satıcıya geri iade eder. Bu aşamadan sonra tüketici için süreç en baştan başlar.

İkamet edilen şehirde sitenin anlaştığı kargo şirketi yoksa ne yapılır?
Lojistik ağlarının genişlemesinden dolayı eskiye göre yaşanma sıklığı azalsa da, görülebilen bir durumdur. Ancak alışverişin gerçekleşmeyeceği anlamını taşımaz. Kargo şirketinin ikamet edilen şehirde şubesi olmadığı durumlarda mobil bölgelerden belirli günlerde sipariş teslimi yapılır.

Yurtdışı teslimatlarında süreç nasıl işler?
Yurtdışı teslimatlarında dikkat edilmesi gereken nokta ülkenin gümrük yasalarıdır. Diğer bir deyişle ürünün elinize sorunsuz geçmesini istiyorsanız e-ticaret şirketi ve kargo kadar bu yasaları da bilmeniz gerekir. Eğer yasalar herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa ve sipariş vermeye karar verirseniz kargo ücretinin normalden daha fazla olacağı ve iade koşullarının daha az esnek olduğu gibi koşulları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

5/5 - (7 votes)
(Visited 4 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment